Trochę historii Scrapbookingu
Scrapbooking — co to jest?
Wiele osób, gdy pierwszy raz usłyszy o scrapbookingu, w pierwszej kolejności zapyta: co to jest ten scrapbooking? Według Wikipedii Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi.
Nazwa pochodzi od ang. scrapbook
Book oznacza książkę, natomiast sam wyraz scrap oznacza skrawek.
Scrapy to skrawki – materiałów, papierów, koronek lub wstążek, z których przygotować można prawdziwe arcydzieła. Zatem scrapbook to album ozdobiony skrawkami różnych form.
Według nas Scrapbooking to sztuka plastyczna polegająca na ręcznym i kreatywnym tworzeniu, dekorowaniu oraz ozdabianiu za pomocą dowolnych materiałów, przedmiotów mających dla nas szczególne znaczenie.
Od dawna zauważalne jest poszerzanie zakresu form plastycznych, które można w taki sposób wytwarzać i ozdabiać jak tylko to sobie wymarzymy. Przykładem jest nasza inspiracja albumu w którym AnkarikaCRAFT zrobiła na okładce pęknięcie, które wypełniła lnem i związała sznurkiem, przeciągając go przez zamocowane na brzegach dziurki oraz wykańczając górę kwiatami. Uzyskała w ten sposób cudowny efekt jakby kwiatów w wazonie. Na żywo efekt wprost fenomenalny!
Można ozdabiać np: notesy, zeszyty z przepisami kulinarnymi, pocztówki, zaproszenia, kartki okolicznościowe, kalendarze, pamiętniki, ramki na zdjęcia lub obrazy, jak również pudełka na prezenty.
Jest to rękodzieło artystyczne polegające na tworzeniu czegoś pięknego z tego co mamy pod ręką. Zajęcie to wymaga zdolności manualnych, oraz cierpliwości, pomysłowości i zapału do działania. Tutaj ograniczać nas może wyłącznie nasza własna wyobraźnia. Dzięki scrapbookingowi, przedmioty którymi się otaczamy, mogą mieć swój niepowtarzalny klimat, zgodny z naszym gustem czy choćby wystrojem mieszkania.
Rękodzieło artystyczne przeżywa obecnie drugą młodość. Coraz więcej osób zaczyna interesować się tego rodzaju twórczą aktywnością, a własnoręczne tworzenie ozdób i dekoracji staje się interesującą pasją, która może stać się sposobem na życie oraz zarabianie pieniędzy. Scrapbooking jest tylko jedną z wielu dziedzin CRAFTu. (rzemiosła artystycznego). Poniżej kilka przykładowych.
Historia scrapbookingu
Scrapbooking narodził się w Anglii na przełomie XV i XVI wieku. Jak łatwo się domyślić miało to związek z powszechnym brakiem dostępu do maszyn drukarskich czy poligraficznych. Wynikało to oczywiście z niższego zaawansowania technologicznego tamtych czasów. Jednocześnie zapotrzebowanie ludzi na zachowywanie wspomnień i pamiątek nie było wcale mniejsze, niż jest to obecnie. Radzono sobie zatem tak jak potrafiono – ręcznie i samodzielnie. Już wtedy wykorzystywano wszelkiego rodzaju żmudne prace rękodzielnicze, takie jak hafty, do ozdabiania cennych pamiątek. Był to również sposób na przekazanie przyszłym pokoleniom ważnych faktów związanych z tradycjami, kulturą i zwyczajami rodu.
Znany jest przypadek wydania historii Anglii z 1775 roku, w którym pozostawiono kilka ostatnich stron w książce pustych, do samodzielnego zagospodarowania przez właściciela książki. Sztuka ta miała na celu, przekazanie tradycji i zwyczajów w formie obrazów.
Rozpowszechniła się w momencie, gdy druk stał się powszechnie dostępny. W XIX wieku materiały drukowane, takie jak tanie gazety, wizytówki i broszury, stawały się podstawowym składnikiem albumów.
Za przełom można uznać także, pojawienie się pierwszych zdjęć, a co za tym idzie albumów z fotografiami. Do powszechnego użytku zdjęcia weszły dopiero w 1826 roku, a gotowe albumy na zdjęcia spopularyzowano w USA dopiero ok 1860 roku. Do tego czasu funkcjonowały głównie albumy robione samodzielnie.
Za ojców scrapbookingu uznaje się Marka Twaina (amerykański pisarz) i Thomasa Jeffersona (amerykański prezydent). Pierwszy był scrapbookerem i wynalazcą materiałów do scrapbookingu. Tworzył albumy podczas swoich podróży, zbierając pamiątki, wycinki i zdjęcia.
Marielen W. Christensen z Elk Ridge w stanie Utah jest kobietą, której przypisuje się zasługę modernizacji scrapbookingu. Jest autorką Keeping Memories Alive i otworzyła sklep scrapbookingowy w Spanish Fork w stanie Utah w 1981 roku.
W Polsce początki scrapbookingu przypadają na początkowe lata XXI wieku. Właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze sklepy z materiałami i akcesoriami do scrapbookingu. Pasjonaci zakładali również pierwsze blogi, na których prezentowali efekty swojej pracy.
Do dzisiaj zdobimy albumy ścinkami gazet, dodajemy tagi z informacjami, kto jest na zdjęciu oraz gdzie zostało zrobione, własnoręcznie wykonujemy ozdoby np. kwiaty i wykorzystujemy wszelkie różności takie jak koronki, łańcuchy, guziki czy napy…
Jak scrapbooking wygląda obecnie?
Scrapbooking wywodzi się z USA i to wciąż tam jest największy rynek tej sztuki, obecnie będącej wielomiliardowym biznesem. To ponad 3 000 funkcjonujących sklepów z liczbą klientów przekraczającą 25 milionów. Od kilkunastu lat prężnie rozwija się również w naszym kraju i możemy się pochwalić również polskimi producentami materiałów. Wciąż powstają nowe produkty oraz techniki upiększania oraz technologie wykonania. Od 2008 roku regularnie odbywają się zloty fanów Scrapbookingu i są to wciąż w większości kobiety. Tworzą one mnóstwo blogów i wzajemnie się inspirują. Organizowane są szkolenia i ogromna ilość wiedzy dostępna jest obecnie w sieci. Stale powstają kolejne sklepy oferujące specjalistyczny asortyment ściśle związany z tego rodzaju przyozdabianiem, tworzeniem. Mamy zatem tendencję wzrostową tej gałęzi przemysłu na całym świecie.
Materiały do skrapowania,
od czego zacząć?
Wybór w sklepach craftowych jest ogromny! Asortyment jest bardzo zróżnicowany i stale się powiększa. Gdybyś chciała dzisiaj zakupić wszystko co tylko wymyślono, to wydałabyś majątek… a tym czasem wystarczy
…tak! Dobrze widzisz! Żeby zacząć wystarczy Ci na początek ten podstawowy zestaw… mata, linijka, nożyczki, nóż, klej i papier scrapbookingowy np. taki jak nasz – marki Margaret. Co prawda, wykonanie pracy tylko z tak absolutnie podstawowymi narzędziami, będzie od Ciebie wymagało znacznie więcej kreatywności i cierpliwości, ale się da! Większość crafterek zaczynała w ten sposób. Dodaj jakieś guziki, spinacze, ozdoby, koronki – to co w domu masz, a masz na pewno i sama się zdziwisz jakie cuda wyczarujesz…
Jeśli zaczynasz, to zwróć uwagę przy wyborze swojego pierwszego bloczka papieru scrapbookingowego na to, czy w kolekcji znajdują się elementy do wycięcia. Dzisiaj prawie każdy producent dokłada taki dodatek.
Ułatwi Ci to znacznie przygotowanie pierwszych prac, do czasu gdy zakupisz dziurkacze, a z czasem wykrojniki i pozostałe akcesoria, takie jak np. formy silikonowe i masy plastyczne, kleje i taśmy, trymery, naklejki, brokaty, ozdobne nity oraz urządzenia do ich mocowania. Przydatne okażą się także: pieczątki dekoracyjne, farbki, pisaki, szablony i inne media plastyczne. Inspiracji szukaj na forach internetowych, blogach oraz stronach poświęconych scrapbookingowi.
Jeśli chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat materiałów do scrapbookingu, to zapraszam Cię do kolejnego artykułu „Jak zacząć tą przygodę?„
Autorka wpisu:
Jedna odpowiedź
Bardzo przydatny artykuł!!! Właśnie się zastanawiałam co mi będzie potrzebne na początku. Dziękuję!!!! <3